czwartek, 30 kwietnia 2015

Jak wymienić szybę samochodową

Słowem wstępu

Stolarka okienna samochodowa jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy. Rysy, zamglenia czy zmatowienia na niej mają decydujący wpływ na to, czy dostrzeżemy zagrożenie na jezdni. Jeśli więc stwierdziłeć, że czas na zmianę okien, pamiętaj o paru regułach, jakie dadzą radość stosowania nowej szyby przez długi czas.

Unikaj używanych okien i oburzająco tanich podróbek

Gdy masz na względzie bezpieczeństwo, trzeba Ci unikać używanych szyb samochodowych. Często są one uszkodzone za sprawą uprzedniego używania, co zmniejsza ich przejrzystość i powoduje dyskomfort kierującego pojazdem w czasie jazdy. Dodatkową wiadomością jest, że ”chodzone” okna są zdejmowane w sposób absolutnie nieprofesjonalny i składowane na dworze. Dzięki temu mata tworzywowa PVB, sklejająca dwie warstwy okna, jest eksponowana na zużywające ją działanie warunków pogodowych, a co za tym idzie szyba rozwarstiwa się lub matowieje.
Dobrze jest również mieć na uwadze, że okna - jako ważny segment konstrukcyjny auta - przenoszą naprężenia, jakie nigdy nie są takie same po wmontowaniu ich w innym aucie. Z tej przyczyny „chodzona” szyba wykorzystana w następnym wozie w krótkim czasie może ulec zniszczeniu.Koniecznością jest, by również nie korzystać z skrajnie tanich zamienników szyb samochodowych, bowiem do ich wytworzenia, w roli laminatu (czyli warstwy łączącej dwie warstwy szkła) najczęściej używa się warstwy folii pochodzącej z recyklingu i przez to okno raptownie traci zdolność przewodzenia światła. Tanie okna do samochodu są niejednokrotnie pofalowane, co daje efekt „falowania” widoku albo refleksy świetlne.

Nie montuj w pojedynkę.

O bezpieczeństwie okien samochodowych decyduje nie tylko sama jakość okien do auta, ale też ich montaż. Szyba do auta (bez względu czy jest to powierzchnia przednia, boczna czy też tylna) musi być profesjonalnie zamontowana, w przeciwnym wypadku czekają na nas różne nieszczelności, jak również szybkie wypaczenia na przykład pęknięcia. Przeważnie nie zwraca się uwagi na to, że od klasy szyb czołowych i odpowiedniego zamocowania zależeć może także skuteczność pracy poduszek powietrznych. Zmieniając szybę warto więc zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i współpasażerów.

Koniecznie sprawdź, czy okno jest certyfikowane

Podmioty, jakie dystrybuują części (w tym szyby samochodowe) do producentów samochodowych na tzw. „pierwszy” montaż, są zobligowane do zdobycia dziesiątek świadectw jakości. Najważniejszym z nich jest: ISO/TS 16949:2002, będący generalnym znakiem jakości, poświadczającym spełnienie licznych wymogów stawianych półproduktom przez firmy motoryzacyjne. Każdy duży producent motoryzacyjny daje też swoim najlepszym dostawcom wyróżnienia, co dobitnie potwierdza dobrą jakość. Więc przed zmianą okna dobrze jest zdobyć się na odrobinę wysiłku i poszukać informacji w internecie na temat producenta interesującej nas szyby.

Po wymianie okien…

Kiedy już wymienisz okienę, przez kilka dni po montażu pamiętaj, żeby:
  • nie myć wozu urządzeniami wysokociśnieniowymi
  • nie parkować wozu na krzywej nawierzchni i nie stawać na krawężniki
  • nie unosić auta na sprzęcie podnoszącym
  • nie trzaskać drzwiami.