poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Inwestycje w marcu 2015

Rynek obligacji

Jak często bywa jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na sytuację na rynku polskich obligacji skarbowych jest polityka. Istotne są trzy instytucje. Pierwsza, RPP, ścięła na początku marca główną stopę procentową o 50 pkt. i równocześnie dała do zrozumienia, że więcej nie będzie. Zasadniczo dla papierów dłużnych skarbowych dobra jest sytuacja, kiedy ma wystąpić cykl obniżek stóp procentowych.

Rynek akcji

Luty był dobrym okresem dla posiadaczy funduszy inwestujących pieniądze na GPW. Warszawski Indeks Giełdowy podrożał wówczas o 2,1%. Wzrosty napędzały głównie średniaki i maluchy, albowiem wskaźnik giełdowych tych największych (WIG20) wzrósł zaledwie 1%, podczas gdy wskaźnik giełdowych maluchów aż 5,6%. Czyli: nastąpiło odwrócenie trendów z roku 2014.. Perspektywy dla globalnych rynków zdają się poprawiać w 2015 roku. 2015 rok przyniesie najprawdopodobniej delikatne podkręcenie tempa wzrostu globalnej gospodarki (wg danych MFW do 3,5% z 3,3% w 2014 roku). Zarazem w przeważającej części obszarów gospodarczych słusznie jest oczekiwać wzrostu skumulowanych zysków.
Ceny nie są z grupy historycznie niskich, ale według nas nie są na tyle duże by trzeba było się bać biorąc pod uwagę niski koszt pieniądza. Jednakowoż rekordowo nakręcone ceny obligacji w najważniejszych regionach i wiążące się z tym małe szanse na znaczny zarobek w segmencie dłużnym mogą przyczynić się do powiększenia zainteresowania rynkiem akcji.
U nas prognozujemy, że rośnie możliwość na utrzymanie w nieodległej przyszłości przewagi mniejszych przedsiębiorstw nad gigantami. Naszym zdaniem w segmencie małych firm łatwiej o poprawę wyników, a wyceny nadal wydają się dobre. Szanse na większy zysk to także jak zwykle w tym przypadku znacznie większe ryzyko, powodowane większą podatnością na wahania nastrojów i kierunku w którym płynie kapitał (więcej o tym tutaj).

Co w Gospodarce?

Pierwszy i drugi miesiąc bieżącego roku nie przyniósł istotnych zdarzeń, jakie mogłyby odmienić naszą prognozę możliwościekonomicznych dla Polski. Wciąż konsekwentnie sądzimy, że z początkiem obecnego roku generalna atmosfera inwestycyjna jest dobra, z szansami umiarkowanej poprawy w późniejszym czasie. Zgodnie z danymi z czwartego kwartału 2014 roku, polska wzrost gospodarczy wyniósł 3,1% r/r i był kreowany przez popyt wewnętrzny (wzrósł wówczas on o 3,1% rok do roku) oraz inwestycje, których dokonywały firmy (+9% r/r). Obniżył zaś skalę wzrostu był handel zagraniczny (-1,5%). W dalszej części roku 2015 można się spodziewać co najmniej stałego tempa wzrostu popytu wewnętrznego czy też małego przyspieszenia. Widoczna poprawa winna pojawić się na polu inwestycji, przede wszystkim dzięki wzrostowi ilości realizowanych projektów infrastrukturalnych wg założeń budżetu UE na lata 2014-2020.
fundusze marzec 2015
Także w zakresie handlu zagranicznego można przypuszczać, że czeka Nas nadejście pewnej poprawy za sprawą coraz bardziej prawdopodobnego polepszenia koniunktury w UE (zakładamy, że saldo handlu ze „Wschodem” nie ulegnie poprawie po nie dającym się nie zauważyć osłabieniu w 2014 roku). Ostatnio interesujące zdarzenia dotyczyły obszaru polityki pieniężnej. Pod wpływem utrzymującej się de?acji (odczyt in?acji za styczeń 2015 roku -1,3%), a także w związku z decyzjami licznych unijnych banków centralnych zmierzających do obniżenia kosztu kredytu, Rada Polityki Pieniężnej na początku marca ścięła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Jednocześnie gremium zasugerowało, że była to decyzja kończąca niemal 3- letni cykl obniżek.
W najbliższym czasie realizacja zamiarów RPP zdaje się przesądzona i w najbliższym okresie nie należy się spodziewać zmian kosztu wierzytelności.